Ciąża mnoga…. I co teraz??

Ciąża mnoga…. I co teraz??
Czas ciąży – retrospekcja wydarzeń….Minęło 7 tygodni. Potwierdzona ciąża mnoga…. Co nas czeka? Na co się szykować? Jak ciążą będzie przebiegać? Ile będzie trwać?

Te i wiele pytań kotłowało nam się w głowach. Nie byliśmy pierwszą parą i nie ostatnią, która spodziewała się trojaczków. Trochę statystyki…Jak podaje GUS, w 2016 roku (danych z naszego roku jeszcze nie ma) w Polsce odbyły się 222 żywe porody trojacze. Mamy marzec 2017, a u nas do rozwiązania jeszcze daleko. A jakie jest prawdopodobieństwo ciąży mnogiej? Ogólną ocenę prawdopodobieństwa występowania ciąż mnogich u ludzi określa reguła Hellina:

  • bliźnięta = (a) = 1:80 = 1,25% wszystkich ciąż
  • trojaczki = (a²) = 1:80² = 1:6400 = 0,015% wszystkich ciąż
  • czworaczki = (a³) = 1:80³ = 1:512 000 = 0,00019% wszystkich ciąż
  • pięcioraczki = (a4) = 1:804 = 1:40 960 000 = 0,0000024% wszystkich ciąż

i tak dalej…. Choć jak podają najnowsze badania, za trzydzieści lat, to co druga ciąża będzie ciążą mnogą…

Kolejne tygodnie mijają nam od badania do badania, od wizyty do wizyty.Brzuch ciążowy 21 tydzień ciąży

Każda ciąża przebiega inaczej, nawet ta pojedyncza. A co dopiero, gdy w brzuchu masz trzy groszki. Od pobierania krwi miałam sine zagłębienia w łokciach. Co kilka dni sprawdzaliśmy poziom beta – hcg, prolaktyny, tsh, ft3, ft4.

Beta – czy prawidłowo wzrasta. Jej poziom powinien podwajać się w ciągu 48 h.

Prolaktyna czy w moim przypadku nie wzrasta – brałam odpowiednie leki. Choć prolaktyna jest ważnym hormonem dla mam, my zdecydowaliśmy, by ją utrzymać ujarzmioną i nie pozwolić jej wzrosnąć.

Tsh, ft3, ft4 – jak reaguje tarczyca na trzy groszki.

Dodatkowo nie miałam apetytu. Nic mi nie smakowało, nic nie pachniało. Wszystko było takie jakieś papierowe. Tę dolegliwość zawdzięczam właśnie tarczycy. A dokładniej nadczynności tarczycy wywołanej przez działanie łożyskowego hormonu HCG – tzw. „tyreotoksykozy ciężarnych„.

Skąd to się wzięło?

Odpowiada za to właśnie hormon HCG jest on wydzielanym przez łożysko. W dużych stężeniach np. w czasie ciąży wielopłodowej, ma działanie nieco  podobne do TSH, które pobudza tarczycę do wydzielania hormonów. Stąd u niektórych ciężarnych dyskretne objawy nadczynności tarczycy i niski poziom TSH.

Jakie były tego skutki?

W pierwszych miesiącach (5 – słownie pięciu) chudłam na potęgę…. niby nie mam na co narzekać, ale piłka z przodu rośnie, a ja nie mam siły jej dźwigać…

Jakie zagrożenia wiążą się z ciążą mnogą?

Tak naprawdę, to nie czytałam, nie sprawdzałam… Trzeba być świadomym, że ciąża mnoga jest ciążą wysokiego ryzyka z założenia. Postanowiliśmy, więc reagować na bieżąco, nie nakręcać się wcześniej, lekarz owszem informował nas o wszystkim, ale gdy słyszeliśmy, że wszystko jest dobrze, to zapominaliśmy o zagrożeniach. Jednak one występują:

  • wspólne dla ciąż pojedynczych i mnogich – np. zatrucie ciążowe, odklejenie łożyska itp.;
  • rozbieżny wzrost dzieci, zespół przetoczenia krwi między płodami, zespół odwróconego kierunku krwi, zapalenie sznurów pępowinowych, płody pasożytujące – zespół podkradania, zgon jednego lub więcej z nich;
  • większy odsetek aberracji chromosomalnych i wad rozwojowych w porównaniu do ciąż pojedynczych (rozszczep podniebienia, stopa końsko – szpotawa, zwichnięcia stawu biodrowego, wady narządów wewnętrznych) oraz wewnątrzmaciczny niedorozwój (IUGR) i mniejsza masa urodzeniowa;
  • dzieci mogą urodzić się z niską masą urodzeniową, jak również poród może odbyć się wcześniej, niż wskazuje na to termin. Wcześniactwo dzieci z ciąż mnogich niesie ze sobą zwiększone ryzyko ich umieralności. Wiąże się to przede wszystkim z występowaniem u nich po urodzeniu takich zaburzeń, jak np. niewydolność oddechowa (RDS), choroby układu oddechowego, krwawienia do komór mózgu itp…
Kiedy poinformowaliśmy bliskich?

Długo nikogo nie informowaliśmy, że jesteśmy w ciąży. Piszę jesteśmy, ponieważ przyszły Szanowny Ojciec od samego początku uczestniczył we wszystkim. Sprawdzał, analizował, czytał… Najbliższym powiedzieliśmy w najlepszym do tego dniu, czyli pierwszego kwietnia (około 10 tc). Jestem pewna, że domyśliliście się jaka była ich odpowiedź. Zdecydowana większość stwierdziła, że ich wkręcamy. Przez kilka następnych dni, musieliśmy tłumaczyć się, że to wcale a wcale nie był żart.

Nie informowaliśmy, ponieważ czekaliśmy na rozwój sytuacji. W ciążach mnogich występuje wyższe ryzyko poronienia czy innych komplikacji. Najpierw musieliśmy być pewni, że wszystko przebiega prawidłowo. Nasza rezerwa wynikała z tego, że niestety doświadczyliśmy już straty…

Mijały tygodnie, dzieci rosły, czas umykał w zajęczym tempie od jednego badania do kolejnego. Na nasze szczęście, ciąża okazała się najbezpieczniejszym rodzajem ciąży mnogiej, jaki może wystąpić – trójowodniowa i trójkosmówkowa.

Co to oznacza? 

Każde z maluchów miało osobne łożysko i osobny worek owodniowy, czyli każde z nich miało własny prywatny pokój z pełnym wyposażeniem. 🙂

brzuch ciążowy 17 tydzień ciąży

Spokojny,  bezproblemowy czas, optymistycznie nastawiał nas do roli multirodziców. Pod koniec 29 t.c. wybraliśmy się w czteropaku na trzy dni do szpitala, by podać mi sterydy na rozwój płuc maluchów. Wizyta niedługa, informacja o trojakach była dość sporą ciekawostką, choć na moje szczęście, kilka tygodni wcześniej w szpitalu była już heca z trojaczkami, więc nie byłam takim znowu novum. Wizyta, by podać lek domięśniowo, de facto – cholernie bolesny zastrzyk, pozwoliła mi poznać personel i oddział. Czułam się świetnie i patrząc z perspektywy dzisiejszego dnia, nie spodziewałam się, że to moje ostatnie cztery tygodnie w wielopaku. Ale o tym następnym razem.

Tu zostawiam link do notatki z listą badań jakie należy wykonać w ciąży.

 

 

Tagi , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *